REKLAMA

PODKARPACIE: Kupując przez internet zostali oszukani

PODKARPACIE. Dwoje mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego zostało oszukanych podczas zakupów przez internet. 42-latek, pomimo wpłaty pieniędzy, nie otrzymał zakupionego narzędzia, natomiast 37-letnia kobieta otrzymała inny towar, niż zamówiła. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów, zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności. Bądźmy ostrożni również podczas sprzedaży za pośrednictwem Internetu.

W środę, do Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach zgłosiło się dwoje mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego, którzy poinformowali, że zostali oszukani podczas zakupów za pośrednictwem Internetu. Jak relacjonował pokrzywdzony 42-letni mężczyzna, kilka dni temu na jednym z portali zauważył ogłoszenie o sprzedaży narzędzia budowlanego. Kupujący skontaktował się w tej sprawie ze sprzedającym, z którym uzgodnił, że po wpłacie na jego konto pieniędzy, zostanie mu wysłana tzw. wiertnica. Mężczyzna pokrył także koszty przesyłki towaru. Mimo, że od zakupu minęło już kilka dni, zakupionego przedmiotu nie otrzymał, a kontakt ze sprzedajnym się urwał. Pokrzywdzony łącznie stracił 1600 zł.

W inny sposób została oszukana druga pokrzywdzona. 37-latka, również na jednym z portali, chciała zakupić interesujące ją buty. Kobieta przekazała pieniądze za towar w chwili dostarczenia jej przesyłki, jednak jak się okazało po jej otworzeniu, w środku były zupełnie inne buty, niż te, które zamówiła. W ten sposób straciła prawie 100 zł.

Pamiętajmy – takim sytuacjom można zapobiec. Kupując przez Internet, korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. To ważne, gdyż w przypadku oszustwa na naszą szkodę, możemy starać się o zwrot poniesionych strat.

Wybierając przesyłki kurierskie pobraniowe, otwierajmy zawsze przy dostawcy otrzymaną paczkę, a w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spiszmy odpowiedni protokół. Wybierając danego sprzedawcę, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy również, czy osoba lub firma, która jest sprzedawcą, otrzymała pozytywne komentarze, za przeprowadzone już transakcje. Zwróćmy również uwagę na ceną interesującego nas przedmiotu.

Pamiętajmy także, że możemy zostać oszukani nie tylko kupując towar za pośrednictwem Internetu, ale również sprzedając go. Przestępcy nawiązują korespondencję ze sprzedającym, a następnie oferują, że zapłacą za towar, przesyłając link do strony, za pomocą której mamy odebrać rzekomo przelane przez niego pieniądze. Tutaj właśnie przestępca rozpoczyna działanie zmierzające do uzyskania dostępu do naszego konta. Zazwyczaj klikając w link podany za pośrednictwem komunikatora, wchodzimy na sfałszowany portal, który łudząco przypomina ten, na którym wystawiliśmy rzecz do sprzedaży. Następnym krokiem jest podanie danych z karty płatniczej. Żeby sfinalizować transakcję, przestępcy wymagają podania m.in. numeru karty, daty ważności, kodu CVV/CVC, często też hasła jednorazowego, które przychodzi SMS-em na telefon, w celu autoryzacji transakcji. Wkrótce okazuję się, że pomimo wykonania wszystkich czynności wymaganych do zaakceptowania transakcji, pieniądze nie wpływają na nasze konto, a ponadto tracimy swoje oszczędności zgromadzone na koncie.

303-257250

KPP Ropczyce

24-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook