REKLAMA

Akcja służb przeciwko kłusownictwu! (VIDEO, FOTO)

Akcja służb przeciwko kłusownictwu! (VIDEO, FOTO)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci, w ramach współpracy z Państwową Strażą Rybacką i Strażą Leśną, prowadzą działania, których celem jest zwalczanie zagrożeń dla środowiska naturalnego na wodach i terenach przywodnych. Na terenie powiatu sanockiego przeprowadzono akcję przeciwko kłusownictwu ryb pod nazwą „Tarliska 2023”.

W piątek w Zagórzu, w rejonie ujścia rzeki Osława, w powiecie sanockim, odbyła się inauguracja akcji „Tarliska 2023”. Ma to związek z rozpoczynającym się tarłem ryby świnki. Wraz z początkiem wiosny, kiedy nadchodzi pora tarła, ryby wpływają ławicami do rzeki Osława i płyciznami przedzierają się do miejsc swojego urodzenia. Tarło ryb łososiowatych oraz ryby świnki jest ważne nie tylko dla przyrody, ale także dla gospodarki. Prowadzone działania mają na celu przede wszystkim przeciwdziałanie kłusownictwu.

Organizatorami przedsięwzięcia była Państwowa Straż Rybacka, Straż Leśna oraz Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Aby jasno określić plan i cel podejmowanych działań, przed rozpoczęciem akcji zorganizowano odprawę, w której wzięli udział Naczelnik Wydziału Prewencji Policji w Rzeszowie podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku podinsp. Daniel Walankiewicz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie Irena Gierus, Komendant Posterunku Państwowej Staży Rybackiej w Krośnie Wiesław Pantoł oraz przedstawiciele podkarpackiej policji, straży rybackiej i leśnej.

Połączenie sił i środków z doświadczeniem, znajomością terenu i zwyczajów ryb, nie dają kłusownikom żadnych szans. Do działań pod nazwą „Tarliska 2023” zaangażowano m.in. policyjne patrole konne, quady, samochody terenowe, policjantów z komend powiatowych oraz przewodnika z psem.

Policjanci wraz ze strażnikami będą kontrolować przestrzeganie przepisów dotyczących okresów ochronnych na terenie powiatu sanockiego oraz powiatów sąsiednich. Podczas patroli będą sprawdzać, czy wędkarze przebywający nad wodą nie popełniają wykroczeń – mają wykupione licencje, sprawdzane będzie także to, co mają w sieciach.

Te niecodzienne kontrole funkcjonariuszy pokazują, na jak wielu frontach działa Policja. Przyroda rządzi się własnymi prawami, do których my ludzie, musimy się dostosować, by nie zaburzyć jej naturalnego rytmu.

Grafika poglądowa

KWP


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZAGÓRZ: Odławiali tarlaki świnki (FOTO)


17-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook