REKLAMA

Fantastyczne spotkania w Komańczy. Każdy znalazł coś dla siebie! (FOTORELACJA)

KOMAŃCZA / PODKARPACIE. 6 sierpnia 2023 r. na placu nad Osławicą w KOMAŃCZY odbyły się XXVI Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji, których organizatorami byli Wójt Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. Podczas tego wydarzenia na scenie zaprezentowały się zespoły z Polski, Słowacji oraz Ukrainy. W tym dniu nie zabrakło karpackiej, skocznej, ludowej muzyki, folkowego i góralskiego brzmienia, największych przebojów muzyki tanecznej oraz kultowych polskich utworów, które znają pokolenia.

Imprezę rozpoczęto widowiskiem dla najmłodszych koncertem STWORA GŁODOMORA.

W kolejnej części programu zaprezentowały się zespoły: SOLO-MIA – z Ukrainy oraz zespół SENIOR – który tworzą członkowie z Gminy Komańcza i Gminy Zagórz.

Oficjalnego otwarcia imprezy i powitania gości dokonał Roman BZDYK – Wójt Gminy Komańcza oraz Krystyna GALIK-HARHAJ Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. Wśród przybyłych gości byli m. in.: Tadeusz CHRAN – Poseł na Sejm RP, Piotr URUSKI – Poseł na Sejm RP, Stanisław CHĘĆ – Starosta Powiatu Sanockiego, Janusz CECUŁA – Wicestarosta Powiatu Sanockiego, Robert PIESZCZOCH – Przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego, Ernest NOWAK – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Bogusław KOCHANOWICZ – Wójt Gminy Czarna, Adam PĘZIOŁ – Prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, Igor WÓJCIAK – Radny Rady Powiatu Sanockiego, Marek SZPARA – Radny Rady Powiatu Sanockiego, Vasiľ Bomberovič – Starosta Paloty (Słowacja), ppłk Jan SUDYK – Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie, Piotr ŁAŃSKI – Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza, Zbigniew PAWŁOWSKI – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko oraz Adam PASINIEWICZ – Przewodniczący Rady Gminy Komańcza.

Dalszą część imprezy uświetniły występy znakomitych zespołów:

BIESZCZADERSI
STROPKOVIANIE – ze Słowacji.

Gwiazdami wieczoru były znane i lubiane zespoły:

FUTURE FOLK wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z wpływami folku góralskiego,
AFTER PARTY, który swą muzyką taneczną porwał do zabawy tłumy zgromadzone pod sceną
KOMBI Łosowski, prawdziwa gwiazda polskiej sceny muzycznej, ostatnim, ale jakże efektownym i zachwycającym punktem programu był pokaz TRANSFORMERS LED ROBOT, który w akompaniamencie muzyki i pokazów laserowych, wywołał wśród publiczności ogrom pozytywnych emocji.

Wydarzeniu towarzyszył również konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszą potrawę regionalną i wypiek. W konkursie udział wzięło 7 Kół Gospodyń Wiejskich i jedno Stowarzyszenie.

A oto wyniki konkursu:

  • I miejsce – KGW z Nowego Łupkowa,
  • II miejsce – KGW z Czystogarbu,
  • III miejsce – KGW „Bukowianki” z Bukowska.

Wyróżnienia otrzymały:

  • KGW z Załuża,
  • KGW z Rzepedzi,
  • Stowarzyszenie „50+ w Komańczy”,
  • KGW z Markowiec,
  • KGW z Wolicy.

fot. Starostwo Powiatowe w Sanoku

Jury w składzie: Pan Tadeusz Chrzan – Poseł na Sejm RP, Pan Janusz Cecuła – Wicestarosta Powiatu Sanockiego, Pan Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz oraz Pan Zbigniew Pawłowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, degustowali i oceniali przygotowane potrawy i wypieki oznaczone numerami, tym samym nie mając wiedzy o tym, które KGW było ich autorem. Wszystkim Paniom i Panom, którzy wzięli udział w konkursie i przygotowali tak pyszne regionalne dania i wypieki serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym za rok!

Podczas imprezy miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pn. „Solidarni z Ukrainą” oraz nagrodzenie jego laureatów.

W tym dniu nie zabrakło również stoisk z lokalnym rękodziełem, potrawami regionalnymi oraz wielu atrakcji dla dzieci, a były to m.in. dogoterapia z bardzo przyjaznymi czworonogami Bellą i Codi, dmuchańce, kula na wodzie, trampoliny, gry, zabawy oraz animacje.

Warto wspomnieć, że doskonałą obsługę cateringową podczas imprezy zapewnił catering „u Orłosia”.

W trakcie XXVI Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadziła Fundacja „Ramię w Ramię – nad Osławą”. Wszystkim ludziom dobrej woli dziękujemy za jej wsparcie i okazaną dobroć.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania oraz realizację XXVI Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy kieruje swoje podziękowania do wszystkich pracowników tej instytucji za trud, poświęcenie i ogrom pracy włożonej w organizację XXVI Spotkań Przygranicznych Polski i Słowacji.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni każdemu, kto przyczynił się do organizacji tego wydarzenia.

Cieszymy się że XXVI Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji świętowaliście razem z nami w KOMAŃCZY.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pn. „XXVI SPOTKANIA PRZYGRANICZNE POLSKI I SŁOWACJI – solidarni z Ukrainą”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.

materiały nadesłane / GOK Komańcza


09-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook