REKLAMA

Niesamowite odkrycie w Maniowie! Dzwon przeleżał w ziemi 80 lat (ZDJĘCIA)

MANIÓW / PODKARPACIE. Niesamowitego odkrycia dokonała w Maniowie (Gmina Komańcza), grupa archeologów i historyków. Bogato zdobiony dzwon przeleżał w ziemi od czasów II wojny światowej. To namacalny ślad po cerkwi greckokatolickiej pw. św. Mikołaja z 1841 roku, która znajdowała się w Maniowie.

Średnica dzwonu wynosi 83 cm i waży on około 350 kg. Został on odlany w ludwisarni braci Felczyńskich. Posiada postacie świętych: Piotra, Pawła, Jakuba i Józefa. Dzwon został zakopany w czasie II wojny światowej, w obawie przed grabieżą.

Po uzyskaniu zgody od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela terenu Nadleśnictwa Komańcza przystąpiono do wydobycia znaleziska.

Dzwon został odkryty blisko 20 lat temu, jednak dopiero 8 listopada 2023 roku wykopano znalezisko. Pracę przeprowadzili pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, na czele z byłym dyrektorem Jerzym Ginalskim.

W prace włączyli się archeolodzy Gabriela i Marcin Glinianowiczowie oraz Piotr Kotowicz, prof. Michał Parczewski, wykładowca, członek Rady MBL w Sanoku, Tomasz Zawistowski oraz Maciej Szymański, którzy w 2006 roku natrafili na dzwon, ks Piotr Bartnik, który od lat był w wtajemniczony w temat ukrytego dzwonu.

Miejsce ukrytego dzwonu trzymano w tajemnicy. Teraz jednak całe cerkwisko stanie się przedmiotem badań archeologów.

Niebawem mamy poznać więcej szczegółów dotyczących znaleziska.

fot. GOK Komańcza


09-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook