REKLAMA

Stan wojenny. Bieszczady również walczyły o wolność

POLANA/BIESZCZADY. Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. To polskie święto obchodzone jest corocznie 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku internowano wielu członków Solidarności. Tak było również w Bieszczadach. Przypominamy sylwetkę Franciszka Łysyganicza z Polany, który w strukturach Solidarności w Bieszczadach pełnił ważną rolę.

– Franciszek Łysyganicz (1937- 2011) był uczestnikiem protestów robotniczych w Poznaniu w 1956 roku i w Gdańsku w 1970 roku. W latach siedemdziesiątych przejął rodzinne gospodarstwo rolne w Polanie. Współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. W latach 1980-1981 współorganizował NSZZR „Solidarność Wiejska” w Bieszczadach, był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego „Solidarność Wiejska” w Ustrzykach Dolnych – czytamy w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.

wujek3

Po legalizacji rolniczych związków zawodowych pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Region Bieszczady i wiceprzewodniczącego WKZ NSZZ RI „Solidarność” w Krośnie.

– W dniach od 13.12.1981 roku do 7.04.1982 roku był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach. Po zwolnieniu z internowania nawiązał współpracę z konspiracyjnymi strukturami rolniczej „Solidarności”. Z tego powodu był kontrolowany operacyjnie w latach 1981-1985 przez Wydział IV SB KWMO w Krośnie. Był też objęty zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych w latach 1982-1984 wniesionym przez Wydział IV SB KWMO w Krośnie – informuje IPN.

wujek decyzja

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie to jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

AZS/WZ
Źródło: Zasoby IPN

Fot. Zasoby IPN/Wikipedia

 

13-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook