REKLAMA

BIESZCZADY: Majówka w górach. Wyjście na Jasło. O czym pamiętać? (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Przed nami długi weekend majowy. Policjanci będą sprawdzali miejsca najczęściej odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem.

Wędrując górskimi szlakami warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku. Warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe, wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb. Planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki, zapałek oraz butelki wody. Zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.

Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych. Nic nie zwalnia nas od myślenia, a wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych!

My w minioną niedzielę wybraliśmy się m.in. na Jasło i Małe Jasło.

Jasło (1153 m n.p.m.) – góra w Bieszczadach Zachodnich, zwana też Wielkim Jasłem w odróżnieniu od pobliskiego Małego Jasła. Położona na terenie gminy Cisna w powiecie leskim.

Małe Jasło (1103 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich położony w środkowej części bocznego grzbietu pasma granicznego ciągnącego się od Okrąglika przez Jasło aż do Cisnej; na północ od Szczawnika.

 

źródło: KGP
fot. red.


29-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook