REKLAMA

Zwiększona aktywność internetowych oszustów

Na przestrzeni kilku ostatnich tygodni krośnieńscy policjanci zaobserwowali wzrost aktywności przestępców działających w sieci. Oszuści stosują nieuczciwe praktyki handlowe, wykorzystują metodę „zdalnego pulpitu”, a także podszywając się pod naszych znajomych, proszą o pilne wsparcie finansowe.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które straciły swoje oszczędności za sprawą internetowych oszustów. Przestępcy, podszywając się pod doradców finansowych, nakłaniają swoje ofiary do lokowania oszczędności na platformach inwestycyjnych.

Ryzykowne lokaty mają w szybkim tempie przynieść wieloprocentowe zyski, co znacząco wpływa na poprawę atrakcyjności proponowanej oferty i obniża czujność inwestującego. Kiedy pokusa szybkiego zysku staje się silniejsza niż zdrowy rozsądek, narażamy się na utratę oszczędności.

Coraz częściej policjanci odnotowują również oszustwa przy wykorzystaniu popularnego komunikatora społecznościowego. Sposób działania sprawców realizowany jest według podobnego schematu. Przestępcy przełamują elektroniczne zabezpieczenia komunikatora, a następnie wysyłają do znajomych pokrzywdzonego wiadomości z prośbą o pilne finansowe wsparcie. W celu ułatwienia transakcji, proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie numeru kodu „BLIK” w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod i jego potwierdzenie wystarczą, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Oszuści wykorzystują także metodę „zdalnego pulpitu”. Przestępczy fortel polega na zainstalowaniu przez pokrzywdzonych na swoim komputerze lub w telefonie aplikacji, która umożliwia osobom nieuprawnionym pełen dostęp do ich kont internetowych. Przestępcy wykorzystują w tym celu m.in. oferty ogłoszeniowe. Przedstawiając się jako zainteresowani zakupem wystawionych na aukcji przedmiotów, odzieży lub sprzętu, namawiają swoje ofiary do instalacji oprogramowania i skorzystania z usługi umożliwiającej szybki transfer pieniędzy.

Aby uchronić się przed tego typu incydentami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

•    Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica atrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów.
•    Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
•    Jeżeli rozmówca proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem, to można być pewnym, że jest to oszustwo.
•    W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta  banku.

25-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook