BIESZCZADY: Dowiemy się więcej o tych unikalnych zbiorowiskach roślinnych
BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wprawdzie trwają jeszcze ferie zimowe, ale brak śniegu umożliwia rozpoznawanie roślinności torfowiskowej. w Tarnawie Wyżnej. W sumie, na dwóch kładkach w strefie udostępnionej do zwiedzania, znajduje się 13 stanowisk edukacyjnych, dzięki którym dowiemy się więcej o tych unikalnych zbiorowiskach roślinnych.
Torfowisko w Tarnawie Wyżnej jest najstarszym znanym torfowiskiem w regionie, którego wiek (według datowań radiowęglowych) szacuje się na około 13,5 tys. lat. Składa się z dwóch odrębnych płatów i charakteryzuje się mozaiką mszarów, zbiorowisk krzewinkowych, turzycowisk, zarośli i borów, a na okrajkach również szuwarów i ziołorośli. Są to siedliska wybitnie zależne od klimatu, bo ich zasilanie w wodę opiera się niemal wyłącznie na opadach atmosferycznych. Ze względu na swą unikatowość ekosystemy torfowiskowe stanowią wyjątkowo cenny element nie tylko przyrody, ale również krajobrazu bieszczadzkiej „krainy dolin”.

BdPN
12-02-2025
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Udostępnij
Napisz komentarz przez Facebook
Tagi: 7 nowych przypadków koronawirusa, 8 przypadków koronawirusa na Podkarpaciu, Chiny, choroba, esanok, gis, Główny Inspektorat Sanitarny, groźny wirus, izolatka, Kolejny przypadek koronawirusa na Podkarpaciu. Choruje już 8 osób, komunikat, komunikat gis
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz