tvBieszczady.pl / Aktualności / Żubry na drodze do Mucznego. ,,Nigdy nie wiemy, jak zachowa się dziki zwierz" (WYWIAD, ZDJĘCIA)

Żubry na drodze do Mucznego. ,,Nigdy nie wiemy, jak zachowa się dziki zwierz" (WYWIAD, ZDJĘCIA)

MUCZNE / PODKARPACIE. Dzisiaj rano otrzymaliśmy od naszego Czytelnika zdjęcia czterech żubrów, które przemieszczały się w okolicach drogi do Mucznego. 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego RDLP w Krośnie.

Justyna Szałajko: - Jak przedstawia się liczebność stad żubrów żyjących w regionie?

 

Edward Marszałek: - Liczebność wolnościowych stad żubrów szacujemy obecnie na ponad 400 osobników, dokładniejsza liczba będzie znana w marcu, kiedy przeprowadzamy doroczne liczenie. Zgrupowane są one w dwóch subpopulacjach: wschodniej w dolinie Sanu i zachodniej - w paśmie Wysokiego Działu i Łopiennika.

JS: – W jaki sposób należy się zachować przy spotkaniu z żubrem, czy istnieje niebezpieczeństwo związane z agresją tych zwierząt wobec człowieka?

EM: - Dziki żubr zawsze unika człowieka, chyba, że spotkamy krowę karmiącą młode - ona potrafi być agresywna. Problem może być natomiast z żubrami, które opuściły zagrodę hodowlaną i są z człowiekiem na tyle oswojone, że pozwalają mu podejść . Zdecydowanie przestrzegam przed taką poufałością, bo nigdy nie wiemy, jak zachowa się dziki zwierz, reagujący instynktownie na różne bodźce. Może wówczas dojść do niebezpiecznych sytuacji. Niestety, obserwujemy wielką beztroskę ludzi w tym względzie.

JS: – Czy migracje żubrów są efektem poszukiwania pożywienia?

EM: - U bieszczadzkich żubrów można obserwować już od lat sezonowe migracje wiosenne, z dolin ku górom, i jesienne, gdy schodzą one do cieplejszych i mniej śnieżnych okolic, w miejsca dokarmiania zimowego. Zdarzają się jednak wędrówki osobników samotnych, mające spektakularna postać, jak niegdyś żubra Pulpita czy Pubala.

JS: – Żubry na co dzień możemy obejrzeć w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem, ilu osobników żyje w przedmiotowym miejscu?

EM: - Dziś jest to 11 osobników, w tym dwa urodzone tego lata. Byk dominujący to Xsarius (przyjechał tu 4 lata temu z Niemiec) , zaś wiodąca krowa Thilli - (pochodzi ze Szwajcarii).

WP_20171206_10_39_22_Pro

 

red.

zdjęcia nadesłane