tvBieszczady.pl / Aktualności / PTTK zaprasza na kolejne wycieczki. A jak było na ostatniej? (FOTO)

PTTK zaprasza na kolejne wycieczki. A jak było na ostatniej? (FOTO)

Golina górnego Wisłoka to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Beskidzie Niskim. Dla większości turystów to miejsce dzikie i niedostępne, w którym liczne doliny opowiadają o przeszłości i jej dawnych mieszkańcach – Łemkach. Ci, którzy wybrali się na niedzielną wycieczkę w ramach cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”, mogli poznać zupełnie inne oblicze nieistniejącej Łemkowskiej wsi Zawoje.

Pierwszy etap trasy prowadził znakowanym szlakiem kurierów beskidzkich „JAGA –KORA” z Wisłoczka na Jawornik 761m n.p.m. Dalsza trasa wędrówki biegła leśnymi drogami poprzez górę Putyska 647 m n.p.m. do opuszczonej przez ludzi w 1946 r. kiedy to mieszkańców wysiedlono na Ukrainę, wsi Zawoje.

Uczestnicy zobaczyli tam pozostałości po wiejskiej zabudowie, która zachowała się najlepiej z pośród wszystkich nieistniejących wsi ziemi sanockiej. Obecnie świadectwem dawnego życia są piwnice, źródełka, studnie, wiejskie drogi, cerkwisko wraz z cmentarzem. To wszystko istnieje do dziś w trudno dostępnym, zalesionym terenie.

Podczas wędrówki zobaczyliśmy malownicze krajobrazy Pasma Bukowicy, Wzgórza Rymanowskie należące do Beskidu Niskiego oraz przełom Wisłoka.

Rajd pomimo padającego deszczu ukoronowaliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek podziwiając uroki przełomu Wisłoka w okolicy Puław, skąd udaliśmy się w dalszą wędrówkę przez potok i las Riczki do Tarnawki celu naszej wędrówki.

Grupę 23 uczestników poprowadził przewodnik Mirosław Sworst.W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK „W krainie Bojków – życie codzienne i sacrum”

W programie:
- przejazd na trasie: Sanok – Zagórz – Lesko – Myczków (zwiedzanie Muzeum Bojków)
- przejście piesze na trasie: Wierchy (635 m n.p.m.) – Plisz (583 m n.p.m.) – Wołkowyja, następnie przejazd do Górzanki (zwiedzanie wnętrza dawnej cerkwi), przejazd do Baligrodu (spacer na cmentarz wojenny)
- trasa ŚREDNIO TRUDNA, czas przejścia – ok. 3 godz.
- punkty do GOT: 10 punktów
- zakończenie wycieczki Nowosiółkach (Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie ”Knieja”) – ognisko z pieczeniem kiełbasek

Wpisowe:
- 30 zł (Dzieci i Członkowie PTTK)
- 35 zł (Przyszli Członkowie PTTK )

Świadczenia:
- bezpłatna usługa przewodnicka
- Kol. Grażyna Chytła
- transport, ubezpieczenie NNW, przygotowanie ogniska

Każdy z uczestników powinien posiadać:
- odpowiedni do wędrówki oraz warunków pogodowych strój i obuwie turystyczne
- pieniądze na bilety wstępu do Muzeum Bojów (4 zł/norm., 2 zł/ulg.)
- wyżywienie (kiełbaski) oraz picie we własnym zakresie.

Uwaga!

Obowiązkowe zapisy w biurze Oddziału PTTK (ul. 3 Maja 2) w Sanoku lub pod nr tel. 13 463 21 71 do dnia 20 lipca (piątek) 2018 r.

Zbiórka uczestników w Sanoku na parkingu przy markecie Kaufland, ul. Królowej Bony o godz. 8:50, powrót do Sanoka i zakończenie wycieczki około godz. 18:00.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych od organizatora.

Wycieczka "W Krainie Bojków - życie codzienne i sacrum"

Z prawdziwą radością serdecznie zapraszam na wycieczkę w Krainę Bojków.

Atrakcyjna krajobrazowo trasa poprowadzi nas do Myczkowa gdzie zwiedzanie Muzeum Bojków połączymy z filmem o dawnych góralach bieszczadzkich. Idąc pachnącym lasem dotrzemy do widokowych Wierchów (635m) a dalej odkryta przestrzeń pozwoli nam podziwiać widoki wokół J. Solińskiego i Bieszczady Wysokie. Chwila zadumy w kościele w Górzance (3 ikonostasy) a potem przejazd przez Baligród (cmentarz II wojny światowej) na ognisko do Muzeum "KNIEJA" w Nowosiółkach.

Przewodnik Beskidzki - Grażyna ChytłaW NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK "Gmina Sanok na rowerze"

W programie:
- przejazd rowerowy na trasie: Sanok – Trepcza – Srogów Górny – Falejówka (zapalenie znicza na miejscu rozstrzelanych przez Niemców członków Ruchu Oporu z powiatu Sanockiego) – Raczkowa Końskie – Łodzina (cerkiew) – Hłomcza (cerkiew) – Mrzygłód (pomnik Władysława Jagiełły, kościół) – Dębna – Międzybrodzie – Sanok
- długość trasy ok. 45 km
- w trakcie rajdu – postój na ognisko i pieczenie kiełbasek
- trasa TRUDNA ze względu na duże przewyższenia - trasa w 85% asfaltowa, 15% stanowią płyty betonowe, resztę drogi gruntowe

Wpisowe:
5 zł

Świadczenia:
- bezpłatna usługa przewodnicka:
- Kol. Wiesław Sternik
- ubezpieczenie NNW

Każdy z uczestników powinien posiadać:
- odpowiedni do rajdu oraz warunków pogodowych strój, kask na głowę
- wyżywienie (kiełbaski) oraz picie we własnym zakresie.

Uwaga!

Obowiązkowe zapisy w biurze Oddziału PTTK (ul. 3 Maja 2) w Sanoku lub pod nr tel. 13 463 21 71 do dnia 20 lipca (piątek) 2018 r.

Zbiórka uczestników w Sanoku na parkingu przy markecie Kaufland o godz. 8:50. Wyjazd o godz. 9:00 Powrót do Sanoka i zakończenie wycieczki około godz. 14:00.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych od organizatora.

ZAPROSZENIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Kolejny już raz zapraszam miłośników wspólnego spędzenia niedzieli na rowerze na ciekawą wyprawę bardzo urozmaiconą trasą po drogach gminy Sanok, którą częściowo znamy już z poprzednich wyjazdów. Myślę więc, że nie zaszkodzi przypomnieć ją sobie i teraz, czyli usłyszycie informacje i historie związane z tymi miejscowościami przez które będziemy przejeżdżać rowerem.

Odwiedzimy miejsca związane z II wojną światową, mogiłę w Falejówce - miejsce rozstrzelenia przez Niemców 10 członków ruch oporu z Powiatu Sanockiego, zabytkami sakralnymi (kościół w Falejówce, Mrzygłodzie, cerkiewnie w Łodzinie i Hłomczy, a przede wszystkim z punktów widokowych zobaczymy przepiękne krajobrazy Pogórza Strzyżowsko – Dynowskiego oraz Gór Słonych.

Serdecznie zapraszam przewodnik - Wiesław Sternik

materiały nadesłane