REKLAMA

BIESZCZADY. Zwierzyna leśna biega po drogach! Jeleń uciekał przed wilkami (ZDJĘCIE)

BIESZCZADY. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie Leśnictwa Habkowce przy wjeździe do Cisnej od strony Leska. Na drogę wybiegła zwierzyna leśna.

Zimowa aura nie jest sprzymierzeńcem kierowców — opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. Dodatkowo warunki jazy pogarszają występujące lokalnie mgły i zamglenia.

Kierowcy muszą również uważać na leśną zwierzyną wybiegającą na jezdnie. Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć — mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Nadleśnictwie Cisna. Na zdjęciu uchwycono zwierzynę leśną, która wybiegła na drogę, jeleń uciekał przed wilkami.

 

 

Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b) – ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

źródło: KPP Brzozów, policja, Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe / FB

* artykuł został edytowany


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

21-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook