REKLAMA

Pięć lat funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Ustrzykach Dolnych (FOTORELACJA)

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Pięć lat temu w Ustrzykach Dolnych uroczyście otwarto Żłobek Miejski. Miejsce od tego czasu doskonale wspiera rodziców w opiece i edukacji ich najmłodszych pociech. – Pomysł na utworzenie żłobka to odpowiedź na oczekiwania społeczne – podkreśla burmistrz Bartosz Romowicz.

Żłobek Miejski powstał jako inicjatywa zespołu projektowego burmistrza, który jako współautor pomysłu zareagował na potrzeby mieszkańców. Dzięki otwartej w styczniu 2018 roku placówce edukacyjnej, rodzice mają możliwość przekazania dzieci na czas pracy. I jak mówi się w lokalnej społeczności, jest to dla ich pociech czas bardzo dobrze spędzony, a oni sami mogą mieć spokojną głowę i odczuwać większy komfort mieszkania w pięknym regionie Bieszczad.

Panie opiekujące się dziećmi będącymi w wieku od 1 do 3 roku życia wykazują się dużą dozą kreatywności, a funkcje opiekuńcza, wychowawcza i edukacyjna są realizowane na bardzo wysokim poziomie. Nie dziwią więc pozytywne opinie, które panują wśród mieszkańców na temat Żłobka, który może przyjąć maksymalnie 72 dzieci, z czego 24 miejsca zostały utworzone w 2022 roku.

Jak zaznacza Bartosz Romowicz, wcześniej w gminie nie było miejsca, w których najmłodsi przebywaliby wspólnie pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. Pomysł, który wszedł w fazę realizacji pięć lat temu, od tego czasu świetnie się sprawdza. A to było możliwe dzięki środkom własnym gminy Ustrzyki Dolne, dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod hasłem oś priorytetowa Spójność Przestrzenna i Społeczna, a także rządowemu programowi „Maluch 2016”. Koszt budowy Żłobka Miejskiego wyniósł ponad 3 miliony złotych.

Dzięki odpowiedniemu podejściu osób realizujących projekt, placówka spełnia wszystkie potrzebne zadania i co bardzo istotne systematycznie się rozwija. W styczniu 2018 roku żłobek mógł objąć opieką 45 dzieci, a w zeszłym roku liczba miejsc zwiększyła się do 72. Kadra żłobka wzrosła z kolei z liczby 18 do 23 osób personelu. Co więcej, zapisy do Żłobka odbywają się przez cały rok. Aktualnie maluchy są podzielone na cztery grupy o wdzięcznych nazwach Ślimaczki, Jeżyki, Sówki i Rysie. Placówka jest także gotowa na przyjmowanie dzieci z niepełnosprawnościami. Przez pięć lat jej funkcjonowania, z opieki skorzystało aż 205 dzieci z gminy Ustrzyki Dolne.

UM w Ustrzykach Dolnych

[ngg src=”galleries” ids=”11383″ display=”basic_thumbnail”]


24-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook