REKLAMA

RZESZÓW. Jest kasa na zbiorniki na deszczówkę i oczka wodne!

RZESZÓW. Jest kasa na zbiorniki na deszczówkę i oczka wodne!

1 marca rozpocznie się kolejny nabór wniosków o dotacje na inwestycje związane z tzw. Małą retencją. Pieniądze będzie można otrzymać m.in. na zakup i montaż zbiorników na wodę deszczową, czy wykonanie oczka wodnego, albo ogrodu deszczowego. W poprzednim roku w budżecie miasta na realizację programu „mała retencja” zabezpieczono 100 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 80 procent kosztów inwestycji, jednak nie mogła przekroczyć 1000 zł.

Urząd Miasta Rzeszowa podpisał łącznie 100 umów na realizację zadań. Zdecydowana większość, ponad 90 złożonych wniosków o rozliczenie dotacji dotyczyło zbiorników naziemnych na deszczówkę. Pozostałe – zbiornika podziemnego, oczka wodnego i ogrodu deszczowego.

W ramach dotacji łącznie wypłacono ponad 85 269 zł. Maksymalną kwotę dotacji – 1000 zł otrzymało 49 beneficjentów. W bieżącym roku program będzie dalej kontynuowany. Nabór wniosków rozpocznie się 1 marca i będzie trwał do 22 marca. Na realizację zadania w budżecie miasta zabezpieczono więcej niż w ubiegłym roku, bo 150 000 zł co pozwoli dofinansować 150 nowych inwestycji związanych z gromadzeniem wody deszczowej realizowanych przez mieszkańców Rzeszowa.

– To bardzo istotny program. Z każdym rokiem klimat się ociepla, a lata są bardzo suche. Dlatego to ważne, abyśmy gromadzili deszczówkę i jak najszerzej wykorzystywali ją w codziennym życiu. Chociażby do podlewania roślin w ogrodzie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Dotacja udzielana będzie osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny do nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi (budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej). Powinna być przeznaczona na następujące inwestycje:

– zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,

– zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,

– utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,

– utworzenie ogrodu deszczowego.

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. (17) 875-41-90 oraz (17) 875-48-95.

Materiały: Urząd Miasta Rzeszowa

21-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook