REKLAMA

POWIAT LESKI. Milion złotych dotacji. Przy wjeździe do Leska powstanie karpacki ogród sensoryczny! (ZDJĘCIA)

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Dobra informacja dla powiatu leskiego. W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków starostwo otrzyma dotację w kwocie ponad miliona złotych. Co istotne, dofinansowane zostaną wszystkie wnioski złożone przez powiat. Jednym z realizowanych zadań będzie budowa karpackiego parku sensorycznego na terenie Parku Dworskiego tuż przy wjeździe do Leska.

W ramach nowego naboru, Starostwo Powiatowe w Lesku starało się o dofinansowanie czterech zadań i wszystkie cztery otrzymały pozytywną ocenę komisji przyznającej środki. Łącznie, do powiatu leskiego trafi ponad 1 116 633,08 złotych.

Zrealizowane zostaną następujące zadania:

– Wykonanie prac konserwatorskich budynku przy ul. W. Pola 1 w Lesku,

– Budowa Karpackiego parku sensorycznego wraz z architekturą towarzyszącą na terenie Parku Dworskiego,

– Restauracja i konserwacja zabytkowe ambony w Kościele pw. Św. Anny w Hoczwi,

– Prace konserwatorsko-restauratorskie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Średniej Wsi.

Andrzej Olesiuk, starosta leski. Foto: Starostwo Powiatowe w Lesku

Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy dotację na wszystkie zadania. Dofinansowanie z tego programu wynosi 98%, dlatego dla samorządów jest to atrakcyjny mechanizm. Rozpoczynamy przygotowania do realizacji inwestycji, wkrótce przeprowadzona zostanie procedura przetargowa – zaznacza Andrzej Olesiuk, starosta leski.

Jak mówi nam włodarz powiatu leskiego, cieszy również możliwość przeprowadzenia prac konserwatorskich w budynku przy ul. W. Pola 1 w Lesku. W ostatnich latach intensywnie poszukiwano pieniędzy na te zadania. Zrealizowane zostaną również dwa projekty sakralne, w kościołach w Hoczwi i Starej Wsi.


grafika: Powiat Leski – Fb

Z pewnością ciekawym projektem jest budowa karpackiego parku sensorycznego wraz z architekturą towarzyszącą na terenie Parku Dworskiego. O tej inwestycji mówiło się od jakiegoś czasu. Teraz powiat ma zielone światło i niebawem rozpoczną się prace przy tym zadaniu.

Park sensoryczny zostanie zlokalizowany na terenie Parku Dworskiego, czyli tuż przy wjeździe do Leska od strony Sanoka, w pobliżu centrum handlowego. To około hektarowa działka, która wkrótce, pod okiem konserwatora zabytków, zmieni się nie do poznania.

Karpacki park sensoryczny ma być miejscem wypoczynku i wyciszenia w otoczeniu zieleni. W zgodzie z oczekiwaniami konserwatora zabytków, chcemy odbudować tam i uporządkować drzewostan dębowy, przeprowadzić nasadzenia, a także stworzyć ścieżki i alejki oraz zamontować ławki, atlanę/pergolę i kosze na śmieci – wylicza starosta leski.

W parku znajdować się będą rośliny z terenów Karpat. Inwestycja polegać będzie na opracowaniu programu prac konserwatorskich wraz z uzyskaniem decyzji konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac, opracowaniu projektu zagospodarowania terenu oraz dokumentacji projektowej i wykonaniu robót.

Działka, o której mowa mieści się przy głównej arterii komunikacyjnej miasta.

Za względu na lokalizację, to może być wizytówka Leska, ciekawe miejsce, w którym odpocząć w otoczeniu zieleni i monumentalnych dębów – ocenia Andrzej Olesiuk. – W Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych prowadzony jest kierunek architektura krajobrazu. Uważam, że park stanowić będzie cenną infrastrukturę z perspektywy realizacji programu. Chcemy, aby to właśnie szkoła opiekowała się parkiem – dodaje.


grafika poglądowa

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:

• do 150 000 zł • do 500 000 zł • do 3 500 000 zł

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

foto: nadesłane


18-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook