REKLAMA

„Bieszczady. Na tropie Gwiazd”!

GMINA SOLINA / PODKARPACIE. Pokazy nocnego nieba, warsztaty nocnej fotografii, mobilne planetarium to tylko wybrane pozycje imprezy, która odbędzie się 9 września w Polańczyku „Bieszczady. Na tropie Gwiazd”! Szczegóły na plakacie.

Program 09.09.2023 r.

EkoMarina Polańczyk „Bieszczady. Na tropie Gwiazd”

15:00 – rozpoczęcie wydarzenia – Na tropie Gwiazd

15:00-20:00 Planetarny Rejs Galaktycznych Doznań – Pokazy filmowe i prelekcje autorskie o tematyce astronomicznej i kosmicznej, w tym o energii słonecznej w mobilnym planetarium.

Pokazy o pełnych godzinach: 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00.

Liczba miejsc ograniczona.

15:00-18:00 – Warsztaty Słonecznych Wskaźników – warsztaty budowania i malowania prostych zegarów słonecznych z papieru, tektury, puszek itp.

15:00-18:00 – Słońce na Wyciągnięcie Teleskopu – Astronomiczne Pokazy Dzienne – słoneczne – o ile będzie bezchmurna pogoda!

Pokazy tarczy Słońca przez specjalny teleskop słoneczny i teleskop z filtrem słonecznym czy ekranem.

5:00-18:00 Bieszczadzka Wyprawa Śladami Kosmicznych Zwierząt – wędrówka/gra terenowa – poszukiwanie tropów bieszczadzkich zwierząt m.in. rysia, niedźwiedzia, wilka, orła – A kiedy zapadnie zmrok, szukanie tychże zwierząt na niebie pod postacią gwiazdozbiorów.

15:00-18:00 Kaligrafia pod gwiazdami – warsztaty w posługiwaniu się narzędziami literniczymi.

Odkrywanie tajemnic kroju poszczególnych liter i staranne kaligrafowanie gwiezdnych sentencji.

Kosmiczny świat pięknego pisma, dowiadując się krok po kroku, jak trzymać obsadkę ze stalówką, jak kreślić pierwsze kształty i jakie narzędzia wybrać na początek.

Przenieście się z nami w inny wymiar czasu stając się na moment skrybą konstruującym piękne litery.

18:30-20:00 Odkrywanie Kosmicznych Tajemnic: Prelekcja z Karolem Wójcickim – piękno i wyjątkowość bieszczadzkiego nieba w skali Europejskiej (również w kontekście turystycznym), a także problematyka zanieczyszczenia nieba światłem.

18:30-23:30 – Nocne Pejzaże Pod Kosmicznym Obiektywem: Warsztaty Fotografii – część teoretyczna i praktyczna.

Warsztaty z podstaw fotografowania nocnego nieba. Uczestnicy muszą posiadać własne aparaty fotograficzne, osprzęt oraz statywy i opcjonalnie laptop.

Liczba miejsc ograniczona.

20:00 koncert Subcarpathia`s Finest – Astrofaza!

Stworzony specjalnie na potrzeby wydarzenia premierowy projekt muzyczny za który koncepcyjnie i twórczo odpowiedzialni są muzycy związani z Podkarpaciem. To magiczny świat ambientu, przestrzeni, elektroniki i instrumentów tradycyjnych jak lira korbowa czy akordeon, które przeniosą uczestników w inny wymiar. To muzyka jak najbardziej adekwatna i nastrajająca do obserwowania nieba, a także słowo sięgające po najlepsze gwiezdne i kosmiczne inspiracje z gwiazdozbioru Stanisława Lema czy Bruno Schulza. To wreszcie dźwięki kosmosu w postaci częstotliwości emitowanych przez poszczególne planety naszego układu słonecznego

21:30 Wędrówka Po Kosmicznych Cudach: Pokazy Nocnego Nieba przez Teleskop – Karol Wójcicki (pływająca platforma na Jeziorze Solińskim) Podczas pokazu nieba, przy wykorzystaniu 40-cm teleskopu, opowieść o gwiazdach, konstelacjach, Drodze Mlecznej i wyjątkowych obiektach i zjawiskach, jakie można zaobserwować na bieszczadzkim niebie.

22:00 pokaz nocnego nieba w Lutowiskach z Pavol Duriŝ (wyjazd z busa z Polańczyka do Lutowisk o godzinie 21:00)

Wyjazd busa z parkingu przy Eko Marinie. Liczba miejsc ograniczona.

Przez cały czas trwania wydarzenia swoje stoiska będą mieli: Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Solina, dzięki którym wydarzenie będzie pełne kulinarnych czarów. Odkryjecie smak księżycowej lemoniady, będziecie rozkoszować się gwiezdnymi ciasteczkami i proziakami „zbożowej pełni”. Będzie również gulasz „wilczego jadła” oraz wyjątkowe galaretki: tęczowe, gwiaździste i słoneczne. Nie zabraknie też kawy i herbaty. LO w Lesku, Nadleśnictwo Lesko.

materiały nadesłane

29-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook