REKLAMA

Turystów w Bieszczadach nie brakowało. Ratownicy mieli sporo pracy (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Podsumowując zeszły tydzień – udzieliliśmy pomocy 14 osobom. Zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia ratownicy mieli więcej pracy co wiązało się z dużą liczbą turystów, która przyjechała w Bieszczady na długi weekend sierpniowy.

Dzień 14.08.2023

O godz. 12:00 otrzymano zgłoszenie o kobiecie, która doznała zranienia w okolicach stawu kolanowego na czerwonym szlaku prowadzącym z Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską. Krwawienie z rany zostało zatamowane przez współuczestnika wędrówki jednak poszkodowana nie była w stanie samodzielnie zejść z gór. Wobec czego została przetransportowana najpierw za pomocą noszy Kong a następnie quadem w kierunku miejsca pozostawienia samochodu.

O godz. 16:49 ratownicy z Ustrzyk Górnych otrzymują zgłoszenie, że na Przeł. Wyżniańskiej doszło do wypadku rowerowego, w którym poszkodowana została jedna osoba. Do zdarzenia zostało już zadysponowane przez CPR Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z Sanoka. Po dojeździe ratowników do poszkodowanej, udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej oraz zabezpieczono przygodne lądowisko dla śmigłowca LPR wraz z bezpiecznym jego przyjęciem.

Godz. 17.45 ratownicy z Wetliny sprowadzają turystów, którzy schodząc żółtym szlakiem z Przełęczy Orłowicza w okolicy wiaty pomylili szlaki i zaczęli schodzić końskim szlakiem.

Dzień 15.08.2023:

O godz. 13.10. do dyżurki w Ustrzykach Górnych samodzielnie zgłosiła się kobieta, która uskarżała się na ogólne osłabienie, dreszcze, bóle brzucha, biegunkę oraz nudności. Po podaniu leków zalecono wizytę lekarską.

O godz. 13:15 otrzymano zgłoszenie o poszkodowanym 9 letnim chłopcu na Przełęczy pod Tarnicą, który doznał kontuzji stawu skokowego i nie jest w stanie samodzielnie zejść z gór. Po dotarciu do chłopca udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej i rozpoczęto ewakuację do Wołosatego.

Godz. 15.40 wezwanie do mężczyzny, znajdującego się w Wetlinie, u którego nastąpił kolejny w ciągu tego dnia atak padaczki. Do pacjenta zadysponowano także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał mężczyznę do szpitala.

Dzień 16.08.2023:

Godz. 14.15 ewakuacja starszego mężczyzny, który wyczerpany wędrówką czerwonym szlakiem przez Połoninę Caryńską nie był w stanie kontynuować marszu.

O godz. 18.50 wpłynęło zgłoszenia o zabłądzeniu i urazie nogi w masywie Połoniny Wetlińskiej. Z wywiadu kierownika dyżuru wynika, iż turyści kolejny raz schodząc do Wetliny z Przełęczy Orłowicza zeszli na szlak koński. Po potwierdzeniu lokalizacji za pomocą aplikacji Ratunek, ratownicy wyruszają do poszkodowanego, zabezpieczają go i zwożą do Wetliny.

Dzień 17.08.2023:

O godz. 17:40 wpływa zgłoszenie z CPR Rzeszów o kobiecie przygniecionej przez drzewo w Rymanowie Zdroju na szlaku zielonym z Rymanowa do Iwonicza Zdroju. Do zdarzenia wyjeżdżają ratownicy z Centrali GOPR w Sanoku jednakże w trakcie dojazdu zostają zawróceni przez CPR.

Dzień 19.08.2023:

O godz. 13.50 ratownicy zostali zadysponowani do podejrzenia udaru cieplnego w Krywym. Na miejsce zadysponowany został także #ratownik10 z Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, który doleciał w miejsce zdarzenia jako pierwszy i po zabezpieczeniu pacjenta przetransportował go do szpitala.

O godz. 14.40 zadysponowano ratowników z Ustrzyk Górnych do mężczyzny, który leczy się kardiologicznie i wyczerpany fizycznie nie może o własnych siłach zejść z gór. Poszkodowany znajdował się w schronisku na Połoninie Wetlińskiej. Mężczyznę zwieziono na Przełęcz Wyżną. W tym samym czasie gdy ratownicy działają przy ww. Pacjencie zgłasza się do nich kobieta z urazem nogi, która także zostaje zabezpieczona medycznie i zwieziona na Przełęcz.

Zdjęcia z akcji, w której ratownicy udzielali pomocy rannej rowerzystce.

źródło: GOPR Bieszczady, fb

24-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook