REKLAMA

Czad – cichy zabójca. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

Tuż za rogiem czeka nas sezon grzewczy, a razem z nim zagrożenia towarzyszące dogrzewaniu naszych mieszkań. Nadchodzi okres jesienno-zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by podczas sezonu grzewczego zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Pamiętajmy, że czad (tlenek węgla), to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny i bezwonny. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Zamontujmy czujniki czadu

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Takie urządzenie kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a może uratować życie. Wykrywa on podwyższone stężenie tlenku węgla, alarmując poprzez głośny sygnał dźwiękowy. Dzięki temu domownicy szybko mogą zareagować i ustrzec się przed zatruciem.

Dokonujmy systematycznych przeglądów instalacji grzewczej oraz pieca

Pamiętajmy, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny. Pamiętajmy, że od sprawnego urządzenia grzewczego zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Zadbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń

Szczelne zamykanie okien, zaklejanie kratek wentylacyjnych to częste praktyki w sezonie grzewczym. Unikajmy dodatkowego doszczelniania okien domowymi sposobami, wietrzmy często pomieszczenia i nie zaklejajmy otworów nawiewnych. Tylko przy właściwej wentylacji spaliny i zanieczyszczenia będą miały szansę zostać wyprowadzone na zewnątrz.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi o tym jak bezpiecznie ogrzewać mieszkanie.

źródło: KPP Jarosław fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

12-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook