REKLAMA

Rekord Polski w snowglidingu oficjalnie potwierdzony!

LESKO / PODKARPACIE. 21 listopada zorganizowano oficjalne wręczenie certyfikatu potwierdzającego pobicia rekordu Polski w jeździe na nartach w terenie górskim na odległość techniką Snowgliding. Rekordzistą jest Mariusz Janik z grupy Prowing z Leska.

Certyfikat jest oficjalnym potwierdzenie osiągnięcia, które miało miejsce w Karpatach na terenie Ukrainy (Borżawa) w kwietniu 2019 roku. Rekordzista Mariusz Janik (Bieszczader) z grupy Prowing z Leska pokonał dystans 161 km, uzyskując przy tym sumę podjazdów 6200m w czasie 5 godz19min. Certyfikat potwierdzający ten wyczyn wręczył w obecności przedstawicieli Powiatu Leskiego, Starosta Leski Andrzej Olesiuk. Rekordowy wyczyn zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ten rekordowy i wyczynowy sposób, hucznie uczczono okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych Fundacja Prowing Non Profit.

Snowgliding to odmiana narciarstwa, która została wymyślona nie na stokach alpejskich, lecz w Bieszczadach. Człowiekiem, który opracował nową technikę jazdy jest Wacław Kuzło, instruktor w Prowing Team z Leska, członek kadry narodowej w paralotniarstwie. Snowgliding polega na jeździe na nartach w górę lub w poprzek stoku z wykorzystaniem mini skrzydła zbliżonego budową do paralotni napędzanej wiatrem.

Narciarz może osiągnąć prędkość do 70 km/h. Wszystko zależy od siły wiatru. A jeśli odpowiednio wykorzysta sprzyjające warunki, może unieść się wysoko w powietrze, wykonać krótki lot, po czym miękko opaść na ziemię i dalej jechać na „deskach”.

źródło: Fundacja Prowing Non Profit
Fot: MoniC./ Fundacja Prowing Non Profit

27-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook