REKLAMA

Terytorialsi szkolili się w Estonii (ZDJĘCIA)

WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ. Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT doskonalili swoje umiejętności bojowe w Estonii. To formy praktycznych ćwiczeń umożliwiają wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Doskonalenie umiejętności współpracy międzynarodowej i rozwijanie potencjału obronnego stanowią cel żołnierzy z Podkarpackiej Trójki.

Wraz z początkiem grudnia 2023 roku, żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili Estońską Ligę Obrony. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, ponieważ zakres działania estońskiej formacji jest zbliżony do zadań realizowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili estońskich żołnierzy z Estonian Defence League doskonaląc umiejętności w działaniach ofensywnych jak m.in.: natarcie, zasadzka w terenie czy też różnego rodzaju manewry taktyczne. Współpraca Terytorialsów z estońskimi żołnierzami umożliwia przekazanie wiedzy, ale także zyskanie nowego doświadczenia.

Delegacja żołnierzy z Podkarpackiej Trójki miała okazję wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach obejmujących sposoby maskowania, odżywiania czy sposoby zapobiegania hipotermii. Program zajęć obejmował także m.in. strzelectwo, taktykę, samoobronę i ratownictwo pola walki.

Zależy Nam by wznieść rozwój 3 Podkarpackiej Trójki na jeszcze wyższy poziom, dzięki nieustannej wymianie międzynarodowych doświadczeń i informacji. Jesteśmy dumni że żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT mają możliwość przekazania swojej wiedzy oraz brać udział w międzynarodowym projekcie w Estonii. Dzięki temu rozwijamy perspektywy działania podkarpackich Terytorialsów również na arenie działań z estońską formacją. Zyskujemy wiedzę od żołnierzy z Estonii szkoląc się na ich ziemi ojczystej by dzięki doświadczeniu estońskich partnerów doskonalić rzemiosło wojskowe – mówi żołnierz z 3 PBOT, biorący udział w szkoleniu na terytorium Estonii.

Wojska Obrony Terytorialnej i estońską formację OT łączy plan współpracy, którego praktycznym wykonawcą ze strony polskiej jest 3 Podkarpacka Brygada OT im płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Żołnierze z Podkarpacia wspólnie z Estonian Defence League, co roku biorą udział w estońskich zawodach rozpoznawczych Admiral Pitka Recon Challenge, zajmując wysokie lokaty. To jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy.

***

Estońska OT składa się z 15 jednostek okręgowych, które w większości pokrywają się z granicami estońskich powiatów. Estońska Liga Obrony liczy ponad 15 500 członków. Wraz z organizacjami stowarzyszonymi – Women’s Home Defence, Yung Eagles i Home Daughters – liczy ponad 24 500 członków.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
Rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Zdjęcia: 3 PBOT

17-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook