REKLAMA

Trudne warunki na bieszczadzkich szlakach turystycznych

BIESZCZADY/PODKARPACIE. Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego wydała komunikat o stanie szlaków turystycznych na najbliższe dni.

Szlaki na terenie BdPN częściowo są drożne, lecz śliskie i oblodzone. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 15 do120 cm w miejscach nawianych powyżej górnej granicy lasu.

– Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Większość z nich jest drożna z wyjątkiem słabo przetartego odcinka: Przełęcz Goprowska–Halicz–Rozsypaniec–Przełęcz Bukowska oraz odcinek Pszczeliny Widełki – Bukowe Berdo. Nad szlakami mogą występować pochylone, oblodzone gałęzie, prosimy o zwracanie uwagi na wygląd otoczenia i omijanie miejsc niebezpiecznych. Zalecamy przed wyruszeniem na szlak wyposażyć się w kijki i raczki, ponieważ powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach szlaki są śliskie i oblodzone -– informuje Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

n2

Z uwagi na oblodzenie drogi mogą występować utrudnienia z dojazdem na parking w Bukowcu, z którego można się wybrać do Źródeł Sanu.

Wychodząc na szlak należy pamiętać o potrzebnym wyposażeniu (odzież, obuwie, raczki lub rakiety śnieżne, kije, prowiant, powerbank, latarka). Godzinę wyjścia koniecznie należy dostosować do planowanej trasy oraz własnych możliwości, a wycieczkę zaplanować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Wyruszając w góry warto zapoznać się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki niej służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy – dodaje BPN.

Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody oraz mapę miejsc zagrożonych na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy
Fot. Zdjęcie ilustracyjne. AZS/WZ

16-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook