REKLAMA

Wprowadzili do obrotu 190 tys. paczek papierosów. Zostali zatrzymani (ZDJĘCIA)

RZESZÓW/PODKARPACIE. Policjanci z wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, realizując czynności w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu, zatrzymali 8 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, podejrzanych o przestępstwa akcyzowe.

Śledczy, we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, zabezpieczyli m.in. papierosy, susz tytoniowy i spirytus bez polskich znaków akcyzy. Decyzją sądu pięciu podejrzanych najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Za popełnione przestępstwa grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

303-279177

– Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na terenie naszego województwa, współpracując z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki w Korczowej oraz Prokuraturą Okręgową w Przemyślu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej skupowali, magazynowali, a następnie wprowadzali na teren kraju m.in. wyroby tytoniowe w postaci papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Policjanci, zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy na podstawie, którego dotarli do osób powiązanych z tą przestępczą działalnością. W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze zatrzymali i doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu ośmiu podejrzanych z woj. wielkopolskiego, lubelskiego oraz Podkarpacia. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 25 do 64 lat. Usłyszeli zarzuty paserstwa akcyzowego i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

– W wyniku przeszukania posesji i nieruchomości należących do podejrzanych, funkcjonariusze policji i straży granicznej ujawnili i zabezpieczyli nie mniej niż 4300 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy, 16 worków suszu tytoniowego, 33 litry spirytusu oraz pieniądze w kwocie 370 tys. złotych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani do chwili zatrzymania zdołali wprowadzić do obrotu na terenie kraju wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych – akcyzy o łącznej ilości blisko 190 tys. paczek papierosów oraz 1120 litrów spirytusu. To spowodowało uszczuplenie należności wobec Skarbu Państwa z tytułu cła, akcyzy oraz VAT na kwotę blisko 4,5 miliona zł – dodaje KWP w Reszowie.

303-279181

Na bazie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec pięciu podejrzanych, natomiast wobec trzech zastosowano środki wolnościowe w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na poczet przyszłych kar i należności śledczy zabezpieczyli mienie sprawców na kwotę blisko 8 milionów złotych.

 

Źródło: KWP Rzeszów


13-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook