REKLAMA

SANOK: Oddaj z nami krew na WOŚP!

SANOK. Sztab WOŚP w Sanoku wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sanoku 25 stycznia (czwartek) zapraszają na akcję „Oddaj z nami krew na WOŚP”. Podzielić się życiodajnym darem może każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat.

Akcja odbędzie się 25 stycznia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sanoku przy ulicy Konarskiego 24 w godzinach od 7 do 11:30.

W Sztabie WOŚP w Sanoku działają osoby, które od lat dzielą się honorowo krwią i chcą zachęcić do tego innych. Dlaczego to ważne? Bo krwi nie da się wyprodukować, tylko dzięki dawcom można ratować życie i zdrowie ofiar wypadków, osób chorych i tych, których życie jest zagrożone.

Kto może oddać krew? Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy.

Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później potencjalny dawca ma wykonywane badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli jest odpowiedni, jest kierowany do lekarza, który sprawdza ciśnienie i ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, kierowani potencjalny dawca zostaje zakwalifikowany do oddania krwi.

Sam zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Krew regeneruje się w kilka godzin. Trzeba tylko pamiętać, aby przed oddaniem zjeść śniadanie, a przez resztę dnia pić dużo płynów i nie forsować organizmu.

Jak się przygotować? Do oddania krwi nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, ale w dzień poprzedzający oddanie dobrze jest wypić około dwóch litrów płynów i się wyspać, a rano przed oddaniem zjeść lekkostrawne śniadanie.

Dzielenie się krwią jest honorowe, co oznacza, że dawca nie dostaje za nią pieniędzy. Osoba, która przyjechała oddać krew autobusem, może liczyć na zwrot pieniędzy za bilet. Dodatkowo każdy dostaje przekąskę energetyczną w postaci dziewięciu czekolad. Po oddaniu przysługuje dzień wolnego, więc jeśli jest taka potrzeba, pielęgniarka wypisze zaświadczenie, a osobom, które do oddania krwi dojechały z innych miejscowości przysługuje zwrot pieniędzy za bilet.

Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Uczestnicy jednej z akcji „Oddaj z nami krew na WOŚP”, fot. Bieszczadzki Sztab WOŚP

materiały nadesłane

11-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook